Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia, który obchodzimy 2 lutego ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.
Pozytywne nastawienie naprawdę pomaga
PNU – ten magiczny skrót pomoże Ci zdać nawet najtrudniejszy egzamin. Co to takiego? PNU – to Pozytywne Nastawienie Umysłu! Zadbaj o to, abyś wierzył w to co robisz i wynik, jaki chcesz osiągnąć. Pamiętaj o tym, że masz pod czaszką niezwykle genialne urządzenie, które pomoże Tobie osiągnąć każdy wynik! Ważny jest także dobry humor. Nauka przychodzi z trudem, gdy jesteśmy przygnębieni. Zawsze ucz się gdy jesteś w świetnym nastroju, bo w ten sposób zapewniasz sobie sukces! Zrób z nauki zabawę. Pamiętaj, że do osiągnięcia celu (np. obrony pracy dyplomowej, czy zaliczenia sesji) potrzebny jest jakiś motyw. Z tego też pochodzi słowo motywacja: motyw + akcja. Muszą być dwa czynniki, aby pojawił się odpowiedni rezultat. Motywację do nauki wzmocnisz przez:
- wyznaczenie sobie celu nauki (na piśmie!)
- wypisanie wszystkich (albo chociaż 15-20) korzyści, jakie odniesiesz osiągając cel (stypendium, podziw, satysfakcja, wiedza)
- zastosowanie technik NLP (kotwiczenie, linia czasu, przeramowanie, krąg doskonałości i in.).