W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Do lamusa odchodzą też papierowe notesy i pamiętniki. W Dzień Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć. Writing Instrument Manufactures Association jako datę święta wybrało 23 stycznia ponieważ w tym dniu urodził się John Hancock – jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, znany z charakterystycznego podpisu.
Przyznajcie się szczerze – kiedy pisaliście jakieś długie teksty długopisem lub piórem? Ja od razu Wam powiem, że było to bardzo dawno temu. Obecnie, prawie wszystko piszę za pomocą klawiatury komputera. Czy jest to lista zakupów, lista rzeczy do zrobienia, czy konspekt pracy dyplomowej. Wiem, że to błąd! Dlaczego?
Warto pisać ręcznie!
- dzięki ręcznemu pisaniu różnych tekstów rozwijamy u siebie takie umiejętności jak koncentracja, pamięć, zdolność do skupienia uwagi, organizacja, systematyczność,
- pisząc ręcznie, robimy mało błędów gramatycznych i stylistycznych,
- wyrabiamy sobie ładny charakter pisma,
- pisanie ręcznie stymuluje aktywność mózgu i pomaga w rozwoju połączeń synaptycznych,
- nauka starannego pisania wpływa na koordynację ruchów ręki, dłoni i palców, które muszą razem współpracować przy tych niewielkich ruchach. Raz opanowany proces staje się czynnością automatyczną. Dzięki temu można potem skupić się nad poprawą jakości pisania, a nie koordynacji ruchów.
Co ciekawe – pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane. A to pomaga utrwalać w umyśle idee i pojęcia.
Rób ręczne notatki do pracy licencjackiej!
Jeśli spytać badaczy mózgu, co sądzą na ten temat, sprawa wydaje się jednoznaczna. Pam Mueller z Princeton University i Daniel M. Oppenheimera z UCLA, przeprowadzili eksperyment. Wynika z niego, że osoby notujące wyłącznie na laptopie, nie przyswajają tak dobrze nowego materiału. Pisząc na klawiaturze większość z nas bezmyślnie notuje dosłownie wszystkie słowa. Test przeprowadzony przez Mueller i Oppenheimera polegał na zrobieniu notatek z obejrzanego filmu. Studenci robiący notatki cyfrowo mieli zapisane więcej informacji. Jednak to uczniowie robiący notatki ręcznie lepiej odpowiadali na pytania zadane zaraz po eksperymencie.
Rób ręczne notatki podczas pisania pracy magisterskiej!
Notując za pomocą długopisu angażujemy rejony czołowej kory mózgowej odpowiedzialnej za zapamiętywanie informacji. Jej aktywność w przypadku pisania na klawiaturze jest niewielka. W przypadku odręcznego pisania nasze szare komórki wręcz palą się do działania. Ręczne notatki pozwalają na lepsze zapamiętywanie informacji już na etapie ich zapisywania. To duże ułatwienie dla studentów, którzy przyswajają spore ilości wiedzy.