Proces pisania pracy dyplomowej muszą poprzedzać wstępne przemyślenia na temat zbierania materiałów, na których to każda praca licencjacka czy też praca magisterska muszą się opierać. Oczywiście osobiste przemyślenia i refleksje są równie ważne (czy to jeśli chodzi o pracę licencjacką, pracę magisterską czy innego rodzaju pracę dyplomową), ale muszą się zawsze odnosić lub wynikać ze wszelkich materiałów naukowych (książek, czasopism, itp.), które są opracowywane przez specjalistów z danej dziedziny.

Uporządkuj myśli

Zatem, zanim przystąpisz do pisania pracy licencjackiej lub innej – musisz wiedzieć o czym pisać oraz mieć o czym pisać. Dlatego właśnie, zacznij od uporządkowania swoich myśli i preferencji pisarskich (pomyśl na jaki temat, pisałoby Ci się: łatwo, lekko i przyjemnie) oraz zastanów się nad tym, co Cię najbardziej interesuje i o co chciałabyś/łbyś dokładnie zawrzeć w swojej pracy licencjackiej czy też pracy magisterskiej. Nie warto na pewno pisać o czymś wbrew sobie, co nas (mówiąc potocznie) po prostu “nie kręci”. Wiemy od naszych Klientów oraz z własnego doświadczenia, że pisanie o czymś, co nas kompletnie nie interesuje wiążę się tylko z niepotrzebnym stresem i do tego zajmuje bardzo dużo czasu.

Zgromadź materiały

Jeśli już wiesz, co chciałabyś/łbyś zawrzeć w swojej pracy dyplomowej, to przejdź do etapu sprawdzania materiałów do pisania. Błędne jest myślenie, że sprawdzanie takich naukowych treści, powinno odbywać się dopiero od momentu zaakceptowania tematu (przez Twojego promotora). Nic bardziej mylnego. Należy to już zrobić wcześniej! Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby dowiedzieć się czy istnieje dostateczny zasób publikacji i wszelkich źródeł z dziedziny, która Cię interesuje. Takie wcześniejsze poszukiwania materiałów naukowych, często uwidaczniają, że jest ich zbyt mało (np. w zbiorach bibliotecznych; a w księgarniach i w Internecie są wręcz nie do zdobycia). W takiej sytuacji nie należy poruszać tematu, którego nie będziesz mogła/mógł podeprzeć na wiarygodnej i naukowej wiedzy.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na dostępność materiałów źródłowych, ponieważ zdarza się, że (z uwagi na ich unikalność) nie są one ogólnie dostępne; a jeśli nawet są osiągalne, to często w nieznanych nam językach. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli zamierzasz dokonać analizy działalności samorządów bądź firm, to należy do tego podejść niezwykle ostrożnie. Sprawdź wtedy wcześniej czy nie będziesz miała/ł – problemów z uzyskaniem potrzebnych Ci danych. Zdarza się bowiem, że niektóre firmy niechętnie ujawniają informacje o swojej działalności.

Jeśli dostosujesz się do naszych powyższych rad i wskazówek, to ułatwi Ci to w przyszłości pisanie pracy licencjackiej lub pracy magisterskiej. Twoje myślenie o tworzeniu pracy dyplomowej stanie się bardziej uporządkowane i klarowne, a temat Twojego “życiowego dzieła” nie będzie ulegał ciągłym zmianom.

Pisanie prac magisterskich, licencjackich, inżynierskich i dyplomowych. Szeroki wachlarz dziedzin w tym: administracja, zarządzanie, pedagogika, socjologia, resocjalizacja, psychologia, pielęgniarstwo, hotelarstwo, turystyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia, górnictwo, geodezja i wiele innych...

Ełk pisanie prac.