Porady

Cytat stosowany jest dla bezpośredniego/dosłownego przytaczania cudzych słów (zarówno wypowiedzianych, jak i zapisanych). Musi on być zawsze wyróżniony w tekście, na przykład cudzysłowem lub kolorem i kształtem samej czcionki; a w przypadku prac dyplomowych (prac licencjackich, prac magisterskich, prac inżynierskich) musi być również opatrzony odpowiednim przypisem. Natomiast cytowanie jest to przywoływanie dzieł poprzedników, ich myśli, wywodów, poglądów, stwierdzeń na jakiś temat i wszelkich informacji zawartych w innych publikacjach. Polega więc ono na zapożyczaniu cudzych myśli – z jednoczesnym wskazaniem źródeł (bez dosłownego przytaczania).

Cytowanie ujmowane jest w dwojaki sposób

  • Cytowanie sparafrazowane – czyli omówienie własnymi słowami oraz uogólnienie wypowiedzi innych autorów lub faktów naukowych.
  • Cytowanie dosłowne – poprzez cytat, czyli dosłowne przytoczenie fragmentu czyjejś wypowiedzi.

Zarówno w przypadku cytatu przytoczonego bezpośrednio, jak i omówienia go własnymi słowami (w formie parafrazy), zawsze należy podać jego źródło.

Zasady dotyczące cytowania

  • Jeśli dany tekst jest cytowany w sposób dosłowny, to należy objąć go cudzysłowem oraz podać źródło cytowania, czyli: nazwisko autora, rok publikacji, stronę/y.
  • Gdy przywoływane jest w tekście nazwisko autora, to w nawiasie należy podać rok publikacji.
  • Jeśli autor danej pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) powołuje się na badania, koncepcje lub poglądy innych twórców; to musi podać ich nazwiska oraz rok publikacji.

Do udokumentowania pochodzenia wszelkich omówień i cytatów – służą przypisy, które są niezbędnymi elementami w pracach dyplomowych każdego rodzaju (pracach licencjackich, pracach magisterskich, pracach inżynierskich).

Przypis (dolny, końcowy) – to wydzielona część pracy, na przykład pracy magisterskiej, która wskazuje na zastosowane w niej – źródło cytowania. Zasada stosowania przypisów sprowadza się do użycia konkretnego odsyłacza pod koniec cytowanej treści (po znaku interpunkcyjnym cytowanego fragmentu tekstu).

Odsyłacz/odnośnik użyty w przypisie może mieć formę: cyfry – najczęściej arabskiej (takie odsyłacze, powinny mieć numerację ciągłą w tekście całej pracy lub w obrębie każdego rozdziału), małych liter (stosowane są na obszarze jednej strony) lub znaków umownych, przykładowo – gwiazdek * (kiedy w pracy występuje znikoma liczba przypisów).

Zasady stosowania przypisów

  • Należy konsekwentnie trzymać się już raz wybranego – sposobu użycia przypisów (na przykład: jeśli w pierwszym przypisie zastosowany został inicjał imienia konkretnego autora, to należy się tego konsekwentnie trzymać w dalszej części pracy dyplomowej – w kolejnych przypisach).
  • W tekście całej pracy dyplomowej czy to pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, czy też pracy inżynierskiej; należy używać przypisów dolnych.
  • Numeracja przypisów powinna być ukazana w całej pracy dyplomowej – w sposób narastający.
  • Przypis zawsze musi się zaczynać dużą literą i kończyć kropką.
  • Oznaczenia przypisu w tekście pracy dyplomowej, należy stosować przed kropką, która kończy zdanie.
  • Tytuły należy podawać z użyciem kursywy (bez cudzysłowów).
  • Przypis: Tamże (Ibidem ) stosujemy wtedy, gdy w kolejnym przypisie powołujemy się na źródło, które zostało przytoczone w przypisie bezpośrednio poprzedzającym.
  • Dużymi błędami jest stosowanie przypisów, które są niekompletne lub niejasne oraz nie mają żadnego związku z pisaną pracą dyplomową.
  • Przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej), należy porozmawiać z promotorem na temat tego, jaki styl przypisów powinien zostać w niej zastosowany; ponieważ nie ma jednego, uniwersalnego stylu, który jest akceptowany przez wszystkich promotorów.

Dobre przypisy to brak plagiatu

Jeśli w odpowiedni sposób podejdziecie do kwestii stosowania cytatów, przypisów i dokumentowania literatury to nikt nie zarzuci Wam plagiatu. Zabronione jest przywłaszczanie sobie autorstwa cudzych prac. Natomiast można się na nie powoływać w swoich ”dziełach”. Według ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawach autorskim i prawie pokrewnym w Art. 29: ,,Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości” (Źródło: Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Art. 29, Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83).

Jeśli w pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) zostanie podane źródło zapożyczonego fragmentu, jego twórca i jeśli będzie on czytelny oraz w odpowiedni sposób wyodrębniony i oznaczony; to takie działanie nie będzie plagiatem.

Szanowni Czytelnicy, pamiętajcie o tym, że praca dyplomowa powinna być pracą twórczą i należy w niej rozsądnie korzystać z utworów innych autorów, wszelkich materiałów źródłowych czy na przykład innych prac naukowych (w celu dokonania na ich podstawie analizy, wysnucia z nich innowacyjnych wniosków lub wyrażenia swojej opinii na ich temat). Wtedy pisana przez Was praca zyska na swej atrakcyjności. Natomiast, gdy zamieścicie w niej zbyt dużą ilość nieuzasadnionych cytatów, to niestety obniżycie jej wartość.

Praca licencjacka bez plagiatu

  • Zastosowanie cytatu zawsze musi być uzasadnione (przytoczony tekst musi uzasadniać i potwierdzać tezy zawarte w pracy dyplomowej, a także celnie wyrażać jakieś opinie, zjawisko, itp.).
  • Należy wyraźnie oznaczyć cytowany fragment. Wykorzystane treści muszą wyraźnie się odznaczać, tak by po ich odczytaniu było wiadomo, który fragment został zapożyczony z innego źródła. Można to zrobić na różne sposoby, na przykład oznaczyć czerpaną z innego źródła treść – cudzysłowem (cytaty można również wyróżnić innymi sposobami, na przykład: przy pomocy kroju pochyłego, ujmując cytowany fragment ramką, wyróżniając zapożyczony tekst innym kolorem czy krojem czcionki, itp.) lub przypisem. Jeśli dany tekst jest cytowany tylko we fragmentach, to opuszczony tekst należy zastąpić znakiem – ,,(…)”.
    Przypis jest wystarczający wtedy, gdy myśl zaczerpniętą przykładowo z innej pracy naukowej chcemy wyrazić własnymi słowami. Natomiast w sytuacji, gdy w pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) zawieramy w sposób dosłowny – fragment cudzego tekstu, to oprócz zastosowania przypisu, należy ująć go cudzysłowem.
  • Cytat powinien pełnić funkcję pomocniczą. Głównym celem cytowania jest nadanie głębi swoim poglądom, argumentom i przemyśleniom. Nie mogą one zawładnąć głównym tekstem, na przykład pracy magisterskiej. Owszem ich rozsądne użycie, oznaczenie, podanie źródła pochodzenia i autora; znacząco podnosi wartość pracy dyplomowej. Jednak cytaty z założenia mają jedynie wzbogacać, rozszerzać i uzupełniać pisaną pracę dyplomową (która sama sobą powinna reprezentować odpowiednią wartość, musi być twórcza i charakteryzować się indywidualnością).
  • Ochronie prawno-autorskiej podlega każdy utwór niezależnie od tego, czy jego autorem jest uznany i wybitny profesor czy na przykład początkujący bloger. Dlatego w sytuacji, gdy materiały zostały zaczerpnięte ze strony internetowej, to zawsze należy podać jej adres. Oznaczać trzeba również fragmenty utworów zapożyczanych od nieznanych autorów. Wtedy należy podać źródło takiego tekstu oraz zamieścić krótką informację – że powołany utwór jest dziełem anonimowego twórcy.
Szukasz pomocy przy pisaniu pracy? Nasza firma oferuje usługi z zakresu redakcji prac licencjackich, magisterskich, inżynierskich, projektów licencjackich oraz prac na studia podyplomowe.

PiszemyPrace.pl
ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Nasze pisanie prac zyskało popularność wśród studentów z takich miast jak: Łódź, Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Lublin, Kielce, Wrocław, Opole, Zielona Góra, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Radom, Częstochowa, Białystok, Bielsko-Biała, Koszalin, Słupsk, Siedlce, Nowy Sącz, Nowy Targ, Kalisz, Biała Podlaska, Elbląg, Kwidzyn, Rybnik, Gliwice, Żywiec, czy Cieszyn...

Nasza kadra redakcyjna posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w takich dziedzinach jak: kierunki administracyjne, kierunki biologiczno-przyrodnicze, kierunki ekonomiczne, kierunki humanistyczne, kierunki medyczne, kierunki pedagogiczne, kierunki prawnicze, kierunki psychologiczne, kierunki społeczne, kierunki techniczne, kierunki turystyczno-sportowe, kierunki wojskowe i morskie.